جهل مرکب

هرکدام از ما ۲۰ ، ۳۰ ،۴۰ یا ۵۰ سال سن داریم بیشتر یا کمتر ، فرقی نمی کند . در طول عمر بارها بر روی کار یا تفکری سماجت کرده و تعصب به خرج داده ایم که با گذشت زمان متوجه شده ایم که آن تفکر و عمل به طور کل اشتباه بوده است .‌

در این میان آن چه از دست رفته و قربانی تعصب کور ما‌ شده است ، قابل جبران نیست .

لحظات عمر که دیگر بر نمی گردند . دل هایی که شکسته ایم . امیدهایی که نا امید شده اند و چشم هایی که از حماقت ما اشک ریخته اند .

علت این سماجت و لجاجت چه بوده است ؟!

آیا چیزی جز جهل و غرور ؟!


جهل ...

آیا صرف با سواد بودن و تحصیلات آکادمیک داشتن ما را از جهل می رهاند ؟!

دارا بودن مدارج بالای تحصیلی دلیلی بر عدم جهل نیست . زیرا دانش با نگرش و معرفت متفاوت است . گاهی به مطلبی آگاهی و دانش داریم ولی این دانایی تغییری در نگرش ما ایجاد نمی کند .

به عنوان مثال از فواید ورزش و تحرک ، بسیار می دانیم و لی چون به آن معرفت نداریم هرگز فعالیت بدنی را در اولویت قرار نمی دهیم .

انواع کلیپ ها و جملات قصار را در مورد نحوه ارتباط با اطرافیان می خوانیم ، ولی هرگز به آن ها عمل نمی کنیم . زیرا نگرش ما تغییر نکرده است .

وآن چه در این زمانه جهل افراد را دوصد چندان کرده است ، توهم دانایی است ‌.

به لطف انفجار اطلاعات و فضای مجازی ، به انبوهی از دانسته ها دسترسی داریم . ودائم مطالب جذاب را فورواد می کنیم .‌و گمان می کنیم دانشمان بسیار است .

در حالی که آن چه در این گشت و گذارِ فضای مجازی نصیب ما می شود ، توهم دانایی است ، توهمی که هرگز ذهن گرسنه ی انسان را سیر نمی کند درست همانند چیپس و پفک که فقط شکم پرکن است . ونه غذایی سالم و مقوی .

متاسفانه این توهم ، غروری دروغین را نیز برای ما به ارمغان می آورد . غرور همه چیز دانی .

وترکیب این دو چه بر سرما می آورد ؟! واضح است .


تنها خواندن کتاب های مفید است که می تواند ما را از این جهل مرکب برهاند .
رضا شاه پسند ۲۲ مردادماه 98


http://www.rezashahpasand.ir


/ 5 نظر / 180 بازدید
poweriraj

زندگی زیباست در سایه کسب علم دانش درست اگاهی کامل بعد ان متوجه می شی میبینی چقدر زود قضاوت کردی وچقدر راهای اشتباهی رفتی هرچه علم دانش ات بیشتر بشه فروتن می شی و شنونده تا قضاوت کننده واقعیت زندگی من هم این هست

faeze-mortazavi

در تایید گفته هاتون، سواد 100 جزء داره که خوندن و نوشتن فقط دو جزء از اون به حساب میاد. هر کسی خوندن و نوشتن بلد باشه لزوما با سواد نیست وکسی که خوندن و نوشتن بلد نباشه لزوما بی سواد. شعور همه چیز رو مشخص میکنه:)

rezashahpasand1352

درود سرکار خانم مرتضوی . کامنت های زیبای شما منو به ادامه راه دلگرم میکنه سپاس فراوان @faeze-mortazavi