غار تنهایی

«در سکوت، ذهن شما ‌و آن‌چه در درون‌تان می‌گذرد، از آن‌چه در آسمان می‌بینید و در جهان بیرونی‌ شما جریان دارد، بزرگ‌تر است»     ارلینگ کاگه

 

به تعبیر نگارنده : " سکوت همنشین تفکر است "

هر جا سکوت کردی ، برای فکر کردن فرصت می یابی . دنیای امروز ، شتاب زده است . و این عجله در تمامی شئونات زندگی بشر خودنمایی می کند .

اندیشیدن نیز از این ویژگی قرن ، مصون نمانده است . اغلب تمایل داریم خود را در همه حوزه ها صاحب نظر بدانیم و اظهار فضل کنیم . از اقتصاد و سیاست بگیرید تا فلسفه اخلاق و ماوراء الطبیعه !

و بدتر آنکه در نشر مطالب مختلف نیز ، آنچه مغفول می ماند خرد و تفکر است !

بدون ذره ای مکث و لختی فکر کردن آنچه را می بینم . می خوانیم یا اسفناک تر می شنویم ، منتشر می کنیم . و پدیده قرن یعنی فضای مجازی کار را برایمان سهل نموده است .

اغلب عشق لایک هستیم و توانمند در فوروارد کردن !

لختی باید سکوت کرد و در خود فرو رفت . شناخت دنیای درون کمتر از آگاهی بر محیط بیرون نیست . وقتی کمی ساکت شدی و سوار بر اسب اصیل تفکر جهان شگفت انگیز درونت را سیر نمودی ، آنگاه خواهی فهمید راز تسلط بر محیط بیرون آگاهی و شناخت درونی است .

انسان های بزرگ که جامعه خود و گاه جهانی را تحت تاثیر قرار دادند ، اهل سکوت و تفکر بودند . آنان خود را به درستی می شناختند و به توانایی ها و علایق خویش واقف بودند .

 چنین انسان هایی به جای زیر ذربین قرار دادن دیگران ، در جستجوی درون خویش اند . هر حرفی را بدون تفکر بر زبان نمی آورند . و ضمن تعاملات اجتماعی و زندگی روزمره و محبت به اطرافیان ، ساعاتی از روز را نیز به غار تنهایی خویش رفته و در سکوتی شیرین ، ژرف می اندیشند .

 آری در فضای مجازی و واقعی ، گفتن و خندیدن و روزمرگی ، راه به جایی نمی برد .

اهل دل ، اهل سکوت و اندیشه اند . رازهای نهانی در پرگویی نیست . قدری سکوت باید !

گاهی باید به غار تنهایی رفت .

کوهی را می شناسم که انبوهی از این غارهای تنهایی دارد . و جان می دهد برای خلوت کردن و سفر درونی !

می دانید کدامین کوه :

کتاب

 

 

رضا شاه پسند 26 فروردین ماه  98 

 

 

شاید مایل باشید مطلب زیر را نیز بخوانید :


https://rezashahpasand1352.persianblog.ir/B3Emx9gbOoHoOlLGLvY1-%D8%AA%D9%88-%D9%87%D9%85%D9%87-%D8%A7%D9%86%D8%AF%DB%8C%D8%B4%D9%87-%D8%A7%DB%8C/ 0 نظر / 371 بازدید