حق انتخاب

یکی از بزرگترین مواهبی که انسان از آن برخوردار می باشد ، حق انتخاب است . این که آدمی می تواند از بین گزینه های مختلف آن چه را می پسندد برگزیند ، یک توانایی منحصر به فرد است.

ولی براستی آیا ما در انتخاب کردن ، کاملا آزادیم ؟ ! به ظاهر ، بله . ولی با کمی دقت می توان دریافت ما مردمان این روزگار ، خیلی هم حق انتخاب نداریم !

فردی که در اقیانوس اطلاعات امروزی ، عنان عقل را به دست بنگاه های تبلیغاتی می سپارد و برده ی اجرای بی چون چرای اوامرشان می شود ، آیا حق انتخاب دارد ؟!

محصولات آرایشی و عمل ها جراحی زیبایی ، از برخی‌ ، بردگانی بزک کرده ساخته است ، که گاه در این راه سلامتی خویش را به خطر می اندازند !

یا تصور کنید انسانی که باورها و عقاید غلط خود را متعصبانه می پرستد و حاضر به تجدید نظر در افکار نادرست خویش نیست ، آیا در انتخاب راه درست ، آزاد است ؟!

افرادی که به سلبریتی ها بهای بیشتری می دهند تا به نخبگان جامعه ، براستی تا چه میزان اندیشه ای آزاد در انتخاب دارند ؟!

انسان نماهایی که اختیار خود را به هوای نفس سپرده اند و با اختلاس و فساد اقتصادی ، حیات جامعه را به خطر می اندازند ، آیا انسان های آزادی در انتخاب هستند یا برده ی نفس ؟!

سلفی بگیران حرفه ای ، و مسافران دایمی شبکه های مجازی چه طور ، آیا واقعا آزادانه انتخاب می کنند یا روح و جسمشان بازیچه ی جادوی قرن شده است ؟!

براستی چگونه در دنیای متلاطم امروزی ؛ آزادانه انتخاب کنیم ؟!

به چه سان از این موهبت الهی ، یعنی حق انتخاب ، بهره ببریم ؟

شاید بتوان مراحل انتخاب درست را در موارد ذیل خلاصه کرد :

۱. شناخت خود

۲. شناخت جامعه

۳ . انتخاب و بی تردید

خواندن کتاب های خوب ما را در شناخت خود و جامعه و نیز روشن شدن افق های جدیدی برای انتخاب ، یاری می کند .رضا شاه پسند ۳ شهریور ماه 98http://www.rezashahpasand.ir/


/ 0 نظر / 83 بازدید