والدین هلیکوپتری

" این بچه، گوشتاش از شما و استخوناش از ما "

این جمله را نسل دهه ی 60 و قبل تر، زیاد شنیده اند و به گوششان آشناست.  در آن تاریخ ، این توصیه را زمانی که والدین کودکان را به مدرسه می سپردند به ناظم یا مدیر می گفتند .

در آن روزگار، ترس ابزاری لازم برای تعلیم وتربیت شمرده می شد . ولی امروزه نقطه مقابل آن زمان هستیم . کسی حق ندارد از گل نازک تر به کودکان بگوید .

والدین مثل هلیکوپتر سریال کبری 11 آماده اند تا بلافاصله خود را به کودک برسانند و هرخواسته ای دارد، بر آورده سازند ! همه چیز باید برای فرزندشان مهیا باشد و هیچ ترس و چالشی نباید او را تهدید کند !

براستی کدام روش تربیتی درست است ؟!

روش قدیم، روح کودکی را در بچه ها می خشکاند وسختی زیادی را بر جسم و جانشان روا می داشت و راهکار امروز از بچه ها، انسان هایی وابسته بار می آورد .

والدین امروزی دائم نگران حال و آینده فرزندانشان هستند و اجازه نمی دهند آنان با مشکلات و چالش های کوچک روبرو شده و مقاوم گردند .

چنین کودکانی که از حمایت هلیکوپتری برخوردارند :

1-     خلاقیتی ضعیف دارند چرا که انسانی خلاق می شود که با مشکلی ربرو شده ودر راستای حل آن، ذهنش را بکار انداخته و به راه حل های خلاقانه دست یابد .

2-     شکننده هستند وبا کمترین مشکلی در زندگی دچار سرخوردگی و افسردگی می شوند . و به اصطلاح تاب آوری پایینی دارند . نمونه ی بارز آن طلاق زوج های جوان امروزی با کوچکترین چالش پیش آمده در زندگی است .

 یادمان باشد حمایت هلیکوپتری فقط برای امداد و نجات خوب است و نه تربیت انسانی که قرار است کشتیبان طوفان زندگی باشد .

 

 

رضا شاه پسند 16 آبان ماه 98

/ 1 نظر / 90 بازدید