قدر و قیمت

قال علی (ع) : قِیمَةُ کُلِّ امْرِئٍ مَا یُحْسِنُهُ: ارزش هر انسانی به اندازه چیزی است که دوست می‌‌‌دارد.» ( نهج البلاغه، حکمت 81.)


پرده ی اول :


چنان با آب و تاب از جراحی بینی فلان بازیگر تعریف می کند که گویی ، کشفی بزرگ انجام داده است ! وباز ذوق زده می گوید :" میدونی فلان هنرپیشه که طلاق گرفته بود دوباره ازدواج کرده ؟!"

پرده دوم :

خیلی خوشحال است . در پوست خودش نمی گنجد با شعف زیادی می گوید : : "بالاخره پیداش کردم . کتابی که مدت ها دنبالش بودم . یک چاپ قدیمی وخیلی ارزشمند ."


ارزش کدام یک از این افراد بیشتر است ؟!

کدامشان دچار روزمرگی است ؟!

معنای زندگی را اولی یافته است یا دومی ؟!


طلا از آن جهت گرانبهاست که در هر کوی و برزنی، همچون ریگ پیش پا افتاده نیست .

و انسان از آن رو اشرف مخلوقات است که ، از موهبت عقل برخوردار می باشد .

انسان خردمند عمر با ارزش تر از طلای خویش را ، صرف چیزهای حقیر نکرده و به آنها دل نمی بندد .

کسی که از معرفت بالایی برخوردار است به چیزی علاقه نشان می دهد که در شان و جایگاه اوست .

وقتی فردی لحظه های ارزشمند و کوتاه عمر را صرف تجسس در زندگی سلبریتی ها می کند ، به زبان بی زبانی می گوید : "من ، همین قدر می ارزم ."

فردی که تمام تلاشش در پوشیدن مدهای متفاوت است . و از هر پوششی ولو خلاف عرف استفاده می کند . بدون آن که خود بداند ، می گوید : "ارزش من همین قدر است . شایستگی وهنری برای عرضه کردن ندارم . و این گونه می خواهم ثابت کنم که هستم . "

شخصی که دلبسته ی مال اندوزی است و رسیدن به پول را بر هر چیزی ترجیح می دهد و از احتکار و گران فروشی ابایی ندارد . در حقیقت به هیچ نمی ارزد !

چرا که او انسانیت خویش را به بهایی اندک فروخته است . او پدرانی را شرمنده ی فرزندان گرسنه شان کرده . و گرمای کاشانه های بسیاری را برای رسیدن به پول بیشتر ، از بین برده است !


آری ارزش هر کس به اندازه چیزی است که دوست می دارد .


و تصور کنید ارزش کسی که منشا هستی و خالق تمام زیبایی ها را دوست می دارد چه قدر است ؟!

رضا شاه پسند ۲۹ بهمن ماه ۹۷


شاید مایل باشید این مطلب را نیز بخوانید :

https://rezashahpasand1352.persianblog.ir/517BOYwgQ3fBEWGrm0DB-%D9%81%D8%B1%D8%B5%D8%AA%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%B9%D8%B4%D9%82-%D9%88%D8%B1%D8%B2%DB%8C%D8%AF%D9%86/ 0 نظر / 153 بازدید