تغییر نگرش

غم انگیز ترین جنبه ی زندگی امروز ی ما این است که مطالعات علمی به سرعت دانش تولید می کنند ، اما جامعه با همان سرعت به بینش و آگاهی خود اضافه نمی کند . " آیزاک آسیموف "

 

هر چند رشد علمی در سده اخیر بسیار چشمگیر بوده است ، ولی زندگی بشر علی رغم رفاه ، آرامش کمتری دارد !

روابط بین فردی نسبت به گذشته آسیب پذیر تر شده اند . و مهربانی رنگ باخته است .

چرا ؟!

علم آنجا می تواند مثمر ثمر واقع شود که منجر به تغییر نگرش گردد. فلشی را در نظر بگیرد که حجم بالایی از اطلاعات در خود ذخیره دارد . ولی همچنان یک فلش است . زیرا ابزاری است که به صرف داشتن اطلاعات تغییر درآن ایجاد نمی شود .

پزشکی که سیگار می کشد ، نمونه ی دیگری از دانشی که ، باعث تغییر نگرش نشده است .

چه باید کرد ؟!

1-     اهل علم و پژوهشگران باید به تولید دانشی عمل گرا و کاربردی همت گمارند . می گوییم تولید علم ونه واردات آن .

و در همین راستا هر چند ورود دانش از دیگر کشورها گریز ناپذیر و گاه لازم است ولی باید توجه داشت که ترجمه مطالب علمی وقتی می تواند مفید باشد که با فرهنگ و امکانات ما هماهنگ باشد . و به عبارت دیگر بومی سازی شود .

2-     اغلب مردم دوست دارند از رفاهی که علم برایشان مهیا کرده بهره ببرند .که البته خوب و لازم است . ولی کافی نیست . به عنوان مثال از موبایل به استفاده از جلوه های تصویری و سرگرمی در فضای مجازی بسنده می کنند . باید در راستا استفاده بهینه تر از دستاوردهای علمی ، به روش ها مختلف فرهنگ سازی کرد .

3-     گسترش علوم انسانی همپای دانش تجربی و علوم پایه :

دانش فنی و پایه ، عامل اختراعات و تولید ابزاری است که به رفاه بیشتر بشر منجر می شود . ولی علوم انسانی وظیفه ی انسان سازی و تغییر نگرش مثبت در افراد جامعه را به عهده دارد .

ولی اغلب ، علومی چون روانشناسی و جامعه شناسی وارداتی بوده وبا فرهنگ و نیازهای جامعه ما همخوانی چندانی ندارند . از دیگر سو ، به جنبه کاربردی این دانش ها در زندگی روزمره ، کمتر توجه شده است .

مدارس ، از ادبیات غنی و سرشار از مفاهیم انسانی ، تنها به انتقال تاریخ ادبیات و حفظ معنی برخی واژه ها اکتفا می کنند . و ادبیات را که می تواند سرمنشا تغییر و تحول در دانش آموزان شود ، به درسی بی روح و خسته کننده بدل کرده اند.

اگر لحظاتی پای سخنان شیوا ی استاد الهی قمشه ای نشسته باشید . آن وقت طعم شیرین ادبیات را می چشید . بعد به صرافت می افتید که "ای دل غافل چه قدر ادبیات زیبا و دلنشین بوده است و صد افسوس که مدرسه و دانشگاه از آن چهره ای خشن و خسته کننده نشان داده اند ! "

4-     باید مدارس ، مدرسه زندگی شوند

اگر قرار است دانش موجب تغییر نگرش گردد ، لازم است در کنار درس های مدرسه ، به مهارت های زندگی نیز توجه خاص شود .

مدارس و دانشگاه های ما ، ماشین تولید مدرک شده اند . و فارغ التحصیلان پس سال های زندگی در این محیط ها ، وقتی وارد جامعه می شوند ، تازه باید درس زندگی بیاموزند .

گاه بین آموخته های سیستم آموزشی و واقعیت جامعه فاصله ای بسیار دور است .

 

به یاد داشته باشیم : دانشی ، دانش است که منجر به تغییر نگرش شود .

 

رضا شاه پسند  21 بهمن ماه 97

 

شاید مایل باشید مطلب زیر را نیز بخوانید :

https://rezashahpasand1352.persianblog.ir/RqYglwEQOrIa93yQWJBA-%D8%AE%D9%84%D8%A7%D9%82%DB%8C%D8%AA

/ 1 نظر / 105 بازدید
barandehbash

فروش دنبال کننده ولایک پرشین بلاگ برای خرید و دادن پیشنهاد به شمارم پیامک بدهید09393305396 برای اطلاعات بیشتر به وبلاگم سر بزنید barandehbash.persianblog.ir