عضلات اراده


کودک که بودم ، دیدن کارتون "خانواده دکتر ارنست یا رابینسون کروزو" برایم جذاب و دوست داشتنی بود . علت آن هم سازگاری و کنار آمدن شخصیت های کارتون با شرایط جدید یک جزیره ناشناخته بود .

این که آن ها به جای تسلیم در برابر مرگ ، تلاش می کردند با موقعیت جدید خود را وفق داده و ادامه حیات دهند و سرانجام نیز موفق به تغییر شرایط و نجات شدند .

در زندگی همه ما گاهی پیش می آید که حوادث و مشکلات کشتی آرامش مان را در هم می شکند و ما را در جزیره ای ناشناخته گرفتار رنج می نماید .

برخی نا امیدی نمی شوند و از طرفی سعی نمی کنند صورت مسئله را پاک کنند ، بلکه به دنبال راه حل برون رفت از شرایط موجود می گردند .

اینان از هوش ، مشورت با دیگران و توکل به خدا استفاده می کنند . و چالش به وجود امده را به فرصت تبدیل می نمایند . و سرانجام حتی بعد از چند بار شکست ، طعم پیروزی را می چشند .

قدرت سازگاری با شرایط پیش آمده تا حدودی وراثتی است و به ساختار شخصیت فرد بر می گردد . ولی این گونه نیست که اکتسابی نباشد . بلکه با تمرین و تکرار می توان به مهارت دست پیدا کرد .

چگونه ؟!

۱. چالش ها را جزو طبیعت زندگی بدانیم و ان ها را مصیبت به حساب نیاوریم .

۲. آگاه باشیم همه افراد با مشکلات روبرو هستند نه فقط ما . قبول این مهم موجب می شود قدری آرام شده وبه جای آه و ناله به دنبال راه حل بگردیم .

۳. قبول کنیم ذهن دارای گنج های پنهان و نهفته است که با ایجاد مشکل و تلاش برای رفع آن نمودار می شود . کما این که بسیاری از اختراع ها در ضمن کوشش برای رفع یک چالش پدید آمده اند .

۴ . بپذیریم در نهایت این ما هستیم که قرار است مشکل را حل کنیم . پس نترسیم . چرا که ترس از اصل مشکل خطرناک تر است .


سرانجام باور کنیم ؛ مشکلات از ما فردی کامل تر می سازد . درست مثل وزنه هایی که علی رغم ایجاد فشار و سختی ، عضلات ورزشکار را می پروراند . مشکلات نیز عضلات اراده ی ما قوی می کنند .رضا شاه پسند 24مردادماه 98


http://www.rezashahpasand.ir/


/ 2 نظر / 107 بازدید
faeze-mortazavi

همیشه برای حل مشکل باید اقدام کرد، چون منفعل بودن خودش یک انتخاب محسوب میشه. عالی بود.