روشنای خرد

کسی که هر سال ، از سطح دانش و نگرش سال قبل خود، شرمنده نیست ، بهتر است همین الان شرمنده باشد ! آلن دوباتن


گاه به این می اندیشم که چرا خداوند معجزه خاتم پیامبران حضرت محمد مصطفی (ص ) را کتاب قرار داد ؟! شاید می خواست بگوید خواندن ، حتی از تبدیل کردن عصا به اژدها توسط موسی (ع) ، و زنده کردن مرده توسط عیسی (ع) مهمتر است .

با این وجود در جامعه ما کتاب مهجور است . و سرانه مطالعه ی ایرانیان بسیار ناچیز است .

چرا ؟!

دلایل زیادی را می توان برای این کاهلی و عدم رغبت به خواندن کتاب برشمرد :

۱. توهم دانایی :

اغلب ما به خصوص زمانی که با مدارج و مدارک عالی دانشگاهی فارغ التحصیل می شویم . خود را بی نیاز از مطالعه و به روز کردن اطلاعاتمان می دانیم . متاسفانه فضای مجازی نیز به این توهم دامن می زند و انبوه اطلاعات پراکنده ای که از این فضا عایدمان می شود ، اشتهای کتاب خواندن را در ما کور می کند .

۲ . شتابزدگی :

دنیای امروز ، دنیایی شتاب زده است ‌ . تب سرعت و عجله در کارها ، صبوری را از ما گرفته است . در حالی که کتاب خواندن صبر و حوصله می خواهد .

۳. سیستم آموزشی :

سیستم آموزشی از دانش آموزان ، دونده هایی می سازد که قرار است فقط بدوند تا در آزمون ها ، گوی رقابت را از هم بربایند . و تفکر و خلاقیت که پیش نیاز خواندن کتاب است ، در این سیستم جایی ندارد .

4. عدم حمایت از نویسندگان و مولفین :

این امر سبب می شود که صاحبان خرد و مولفین و نویسندگان به لحاظ مالی و مادی جایگاهی نداشته باشند . و صد البته وقتی تولید کنند گان اندیشه بازارشان کساد باشد نمی توانند الگوی کودکان و نوجوانان قرار گیرند .

در چنین آشفته بازاری سلبریتی های عرصه هایی چون سینما و فوتبال جای کتاب و کتاب نویس را می گیرند و می شوند الگوی جامعه !

۵. گران بودن کتاب :

هر چند هنوز هم کتاب در مقابل سایر اقلام و مایحتاج مردم زیاد گران نیست . ولی به طور قطع در فضای دشوار اقتصادی کتاب از سبد خرید خانواده ها خودبه خود حذف می شود .

شاید دلایل بی شمار ی را بتوان برای بی اقبالی به کتاب و کتابخوانی برشمرد ولی باز هم باید ؛ هر کدام از ما به نوبه ی خود ، شمع محفل کتاب را بیافروزیم و روشنای خرد را در جامعه منعکس نماییم .


رضا شاه پسند ۹ دی ماه ۹۷


شاید مایل باشید این مطلب را نیز بخوانید :   

https://rezashahpasand1352.persianblog.ir/wpro8Ne1xNhoEkA5vLQm-%D8%A8%D8%B1%DA%86%D8%B3%D8%A8-%D9%86%D8%A7%D8%AC%D9%88%D8%B1


/ 0 نظر / 67 بازدید