چالش دنباله دار

مهر و محبت کردن ، سرشت آدمی است . گوهری آسمانی ، که سختی های دنیای خاکی را قابل تحمل تر می کند . ولی نکته مهم در هر کاری ، عدم افراط و تفریط است.

یک نوشیدنی شیرین ، گواراست ، ولی اگر میزان شیرینی آن بیش از حد باشد ، انسان را دلزده می کند . مهربانی به دیگران نیزاین گونه است . باید در حدی باشد ، که به خود فرد لطمه نزند .

برخی افراد به صورت افراطی در پی راضی کردن اطرافیان هستند به گونه ای که از خود فراموش می کنند . چنین افرادی در مقابل درخواست دیگران قدرت " نه گفتن " ندارند .

چگونه قدرت نه گفتن را در خود تقویت کنیم ؟!

1- عزت نفس بالا یا همان احساس ارزشمندی ، زمینه ای را فرا هم می کند که خیلی خود را نیازمند تایید اطرافیان ندانیم . بسیاری از بله گفتن ها ، از عزت نفس پایین و نیاز به تایید و جلب حمایت دیگران سرچشمه می گیرد .

2- در پاسخ دادن به خواسته ی اطرافیان ، صبور باشیم . گاهی عجله و سرعت در پاسخگویی ما را ناخواسته به " بله گفتن " وا می دارد. باید برای فکر کردن به خود فرصت دهیم .

3- بر روی " نه گفتن " استوار بوده و میدان را خالی نکنیم . برخی افراد درخواست خود را با سماجت دنبال می کنند . نباید خسته شویم . و " نه گفتن " را تکرا ر نماییم .

4- در رد خواسته ها ، دیالوگی خوب و مودبانه داشته باشیم . وقتی تند و عصبی " نه بگوییم " زمینه را برای تحت فشار قرار دان خود فراهم کرده ایم . و بهانه ای به دست طرف مقابل می دهیم . تا ما را شرمنده کرده و جواب مثبت بگیرد .مودبانه ود عین حال صریح و بدون تعارف " نه بگوییم .

5- راه حل ارائه دهیم :

وقتی نمی توانیم به درخواست مطرح شده پاسخ مثبت بدهیم ، می توانیم راه دیگری پیشنهاد دهیم که با توانایی ما سازگار است . وبه این وسیله ، قدری در رفع نیاز طرف مقابل سهیم باشیم .

احساس گناه را از خود دور کنید

6- زمانی که می خواهیم "نه " بگوییم . با دوچالش مواجه هستیم . قانع کردن خودمان و طرف مقابل .

برای این کار باید بر روی درخواست متمرکز شویم . و موضوع را به دوستی مان مرتبط ندانیم . . و درذهن خود تکرار کنیم این یک درخواست است و پاسخی رد به آن . فقط همین .

به یاد داشته باشیم :

برخی "بله گفتن ها " چالشی دنباله دار است .

 

 

رضا شاه پسند 15 اسفند ماه 97

 

/ 3 نظر / 54 بازدید
tarh-heder

باسلام و عرض ادب و ارادت -مطالبتان بسیار زیبا و با قدرت قلمی توانا نگاشته شده است .