پرسش های اساسی

سوال انسان با شعور ، نیمی از جواب را در خود دارد . " ابن رشد "

 

انسان موجودی است که نیاز به تایید وتمجید داشته و لذا دوست دارد متکلم باشد ونظرات خود را ارائه دهد .

به همین دلیل اکثر ما شنونده خوبی نیستیم . در حالی که اگر به جای پرگویی ، خوب گوش دهیم . به رشد و بالندگی مان کمک شایانی کرده ایم .

این ویژگی به طور خاص در مقابل اهل اندیشه بیشتر ارزش پیدا می کند . در برابر چنین افرادی باید سرپا گوش بود . وبر دهان قفل زد .

اما نکته جالب در مورد اهل خرد ، پرسش هایی است که مطرح می کنند . هدف آنان از سوال ، به چالش کشیدن ذهن مخاطب است . سعی دارند طرف مقابل را به تفکر وادارند . تا خود او به پاسخ برسد و به اصطلاح لقمه ی آماده را ارائه نمی دهند.

و قبول باید کرد تا ذهن به چالش کشیده نشود رشد نمی یابد .

یکی از مشکلات این عصر _ علی رغم پیشرفت علم _ جمود فکری است . به مدد فضای مجازی و شبکه های اجتماعی ، مطالب بصورت گسترده بدون هیچ تفکر و تعمقی بازنشر می گردد . و ذهن افراد کمتر به چالش کشیده می شود . و فضایی را فراهم می کند که بیشتر دنبال لایک شدن هستند تا تفکر .

در چنین آشفته بازاری باید دست به دامان اندیشمندان شد .

ولی مشکل این است که امکان ملاقات با بزرگان اهل خرد از نزدیک فراهم نیست .

چه باید کرد ؟َ!

سهل ترین راه مراجعه به تالیفات آن هاست .ولی نکته مهم این است که درخوانش چنین آثاری نباید شتاب کرد . چراکه تعداد شرط نیست . کیفی خواندن مهم است . وگاهی بهتر است برخی از کتاب ها را چند بار خواند. تا به ژرفای تفکر نویسنده پی برد.

چون بار اولی که کتاب را می خوانید ناخودآگاه مایلید فرجام ونتیجه نوشته را دریابید . بنابراین ذهن تمرکز کمتری بروی معنای و مفاهیم دارد. در دفعات بعدی این عطش فرونشسته و شما بدنبال دلیل نوشتن نویسنده هستید و فرصت می باید تا ژرف تر بیاندیشید .

کتاب بخوانید و برخی را چندین بار بخوانید .

کلید پاسخ بسیاری از پرسش های اساسی زندگی ، در کتاب های خوب نهفته است .

 

ر ضا شاه پسند 30 بهمن ماه


شاید مایل باشید مطلب زیر رانیز بخوانید :


https://rezashahpasand1352.persianblog.ir/K5A7ymYle1cL5rJv399L-%D8%A8%D8%B1%D9%86%D8%AF-%D8%B4%D8%AE%D8%B5%DB%8C/ 3 نظر / 57 بازدید
mohammad3342

به نظر می رسه سطحی نگری سطحی خوانی و سطحی فهمی و گریز از ژرفای مفاهیم یکی از ارمغان های شوم پیام رسان های اجتماعی است که روز به روز بر مطالعه کنندگان آدامسی می افزاید.

mohammad3342

ممنونم از نوشتارمطالب کاربردی جنابعالی