لطافت روح

انسان ها ، اندیشه ها و سازمان ها ، تا مدتی برای رفع نقاط ضعف خود می کوشند . اما اگر موفق نشوند ، بعد از مدتی به دفاع از آن به عنوان واقعیتی انکار ناپذیر می پردازند .  " مارشال گولدسمیت "

 

بدترین بیماری ، بیماری است که بدن به آن عادت کند و به عبارت دگر مزمن شود . خلاص شدن از شر چنین مرضی سخت و طاقت فرسا ست .

برخی عادت ها و رفتارها ست که علی رغم منفی بودن در ما درونی شده است . وبه این سادگی ها از وجودمان رخت بر نمی بندد. و بغرنج تر آن که گاه از آنها تمام قد دفاع نیز می کنیم . و به هزار راه در صدد توجیه رفتار غلطمان بر می آییم !

چه باید کرد ؟!

1-     باید تعصب را کنار گذاریم و نقاط ضعف و رفتار غلط خود را منصفانه بررسی کرده و بپذیریم . به دیگر سخن کلاه خود را قاضی کنیم . و بدون فرافکنی ، قبول کنیم مشکل از درون خودماست و نه محیط بیرون .

2-     از اطرافیان منصفی که ما را به خوبی می شناسند ، بخواهیم نقدمان کنند . و ما نیز با آغوش باز پذیرای آن باشیم.

3-     زیاد کتاب بخوانیم :

خواندن کتاب های مفید باعث می شود با افکار و رفتارهای خوب و بد بیشتر آشنا شویم . و بتوانیم خود را با آنها محک بزنیم و به اشتباهات خود بیشتر پی ببریم .

وقتی یک رمان زیبا و اثر گذار می خوانید ، ناخودآگاه با شخصیت داستان همراه می شوید . گاه رفتارش را می ستایید و زمانی نکوهش کرده و حتی از او خشمگین می شوید . پس از پایان داستان با خود می اندیشد و خویش را نقد کرده و با خود می گویید : "ای دل غافل ،من هم که همان رفتار غلط را د ارم "

زمانی که یک کتاب انگیزشی یا شناخت شخصیت مطالعه می کنید باز هم پی به رفتار و افکار اشتباه خود می برید .

و هرگاه شعر می خوانید روحتان لطیف شده و بصورت شگفت آوری شعر شما را روان درمانی می کند و احساسات منفی را از وجودتان می زداید .

وقتی کتاب تاریخی می خوانید از سرگذشتان دیگران عبرت می گیرید و اشتباهات آنها را تکرار نمی کنید .

کتب جغرافیایی و سفرنامه ها شما را با فرهنگ های مختلف آشنا می کند ، ودر می یابید همه ی آنچه شما گمان می کنید درست نبوده و رفتار و افکار زیباتری نیز در جهان هست .

کتاب هایی که در زمینه تغذیه سالم و تندرستی منتشر شده ، باعث می شود جسم شما سالم بماند . و همیشه گفته اند :" عقل سالم در بدن سالم است".

 

به عقیده ی نگارنده کتابخوانی یک نوع روان درمانی است .

روحتان را به کتاب ها بسپارید تا لطافت را احساس کنید .

امتحان کنید ...

 

 

رضا شاه پسند 23 بهمن ماه 97

 

شاید مایل باشید مطلب زیر را نیز بخوانید :

https://rezashahpasand1352.persianblog.ir/k1wqdpZQ9NU7kyYgJrNw-%DB%8C%DA%A9-%D8%B4%D8%A7%D9%86%D8%B3-%D8%AE%D9%88%D8%A8/ 0 نظر / 47 بازدید