راز زیبا نوشتن

نویسندگان برتر بر دو مهارت تسلط دارند :می توانند کاری کنند که  چیزهای ناشناخته ، آشنا و قابل درک شوند . ونیز کاری کنند که چیزهای شناخته شده ، به شکلی جدید و تازه درک شوند . ساموئل جانسون

 

در مجموع نوشتن کار دشواری است .شاید به نوعی زایش مغز !

 یکی از دغدغه های نویسندگان ، تازه نویسی و بدیع گویی است . همواره با خود می اندیشند چه بنویسم که مخاطب را جذب کند و تکرار مکررات نباشد ؟!

یک راه ، مطالعه منابع مختلف و ارائه دانش جدید و دست اول است . می توان از ناشناخته هایی نوشت ، که کمتر به آن ها پرداخته اند . مطالبی که نیاز روز جامعه است .

ولی واقعیت این است که هر موضوعی را برای نوشتن انتخاب کنیم اغلب ، بدان پرداخته شده و به نوعی تکراری است .

چه باید کرد ؟! راه چاره چیست ؟!

راه حل در چگونه نوشتن است .

می شود یک موضوع تکراری را به گونه ای جذاب و بدیع نوشت که مخاطب را جذب کرده و به فکر وا دارد .

چگونه ؟!

1-     موضوعاتی را انتخاب کنید که دارای اهمیت است ولی به دلیل در دسترس بودن عادی شده اند وکسی به آنها توجه نمی کند .

اغلب کتاب های انگیزشی که با فروش بالایی هم مواجه شده اند ، به موضوعات روزمره ای پرداخته اند که برای اغلب ما به فراموشی سپرده شده است . و وقتی آن را با بیان جذاب نویسنده می خوانیم با خود می گوییم " وای ! چرا تا حالا به این موضوع توجه نداشته ام ؟! "

2-     شیوا و روان بنویسید و از مثال های روشن استفاده کنید .

3-     کاربردی بنویسید : برای این کار به موضوعاتی بپردازید که جامعه در حال حاضر درگیر آن است . و نیاز مبرم به راهکار دارد . در پایان هر مطلب کاربردی که می نویسید ، ارائه تمرین ، بسیار می تواند موثر باشد . 

4-     بسیار کتاب بخوانید . هر کتابی که می خوانید دریچه ای جدید برای نوشتن به رویتان می گشاید . و آشنایی با افکار نویسندگان بزرگ راه های جدیدی برای چگونه نوشتن ، به شما ارائه می دهد .

5-     زیاد بنویسید و اصراری بر نشر همه ی آنها نداشته باشید . در میان همین بسیار نوشتن هاست ، که متن های بدیع خلق می شود . وارزش انتشار پیدا می کند .

6-     استفاده از اشعار زیبا و جملات قصار نغز ، می تواند نوشته شما را جذاب کند . از سویی بسیار خواندن شعر ، موجب می شود موضوعات بدیعی برای نوشتن بیابید . چرا که شعر بزرگان ، عصاره فرهنگ و ادب پارسی است .

7-     دامنه واژگان خود را بالا ببرید . هر چه از کلمات با مفهوم تر و غیر تکراری بهره ببرید متنی که می نویسید بدیع تر به نظر می رسد .

8-     بر دستو ر زبان و آیین نگارش مسلط شوید ، این موضوع به نوشته شما جان و جلایی خاص می بخشد .

 

وباز لازم به تاکید یاد آوری است که :

راز زیبا و جذاب نوشتن در بسیار خواندن کتاب نهفته است .رضا شاه پسند 9 بهمن ماه 97


شاید مایل باشید مطلب زیر را نیز بخوانید :

https://rezashahpasand1352.persianblog.ir/Apdar6Z5wohZxrNgk85A-%D9%87%D9%86%D8%B1-%D9%86%D9%88%D8%B4%D8%AA%D9%86/ 0 نظر / 87 بازدید